ДОБРЕ ДОШЛИ В НАШЕТО ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ ПО РЕМОНТ НА ТРАКТОРИ!

След месеци на обучения за ремонт на селскостопанска техника, дойде моментът за практическо упражнение на знанията ви.

Вие сте група от 9 ученика от ПГССТ „Никола Й.Вапцаров“, които започват едно забавно приключение, свързано с учебната ви практика.  Изпратени сте  с два трактора, агрегатирани с плугове за оран, на едно от учебните ви полета, отдалечено от населени места, близо до голям горски масив. Разпределени на групи, започвате работа под ръководството на преподавателя, който е с вас.

Първите часове минават спокойно. Тракторите изпълняват движенията и функциите, които им подавате, управлявайки ги. В ранния следобед, неочаквано ви връхлита буря с пороен дъжд и силна градушка. Ученикът , който управлява единия трактор забелязва , че температурата на двигателя се е повишила до границите на допустимото. Концентрирайки вниманието си върху показанията на уреда , той не успява да забележи намиращ се пред него елемент от поливна система и тракторът катастрофира в него.

Близо до полето има изоставена земеделска постройка, с навес, където вие на бегом се приютявате от неочакваната буря.  Небето почернява и започват светкавици и силни гръмотевици, които продължават повече от половин час. Усещането ви е, че светкавиците падат на полето до вас и едва ли не върху самите трактори.

Бурята отминава и тук започва бедствието. Учениците правят оглед на тракторите и не забелязват външно някакви сериозни щети по какастрофиралия трактор. Единият трактор запалва деигателят си, а катрастофиралия – при многоктатни опити, не може да запали двигателя. Учителят по практика, не може да ви помогне, защото не е специалист по диагностика и ремонт на двигатели. Така, че вие трябва да се справите със ситуацията самостоятелно.

След проведени мобилни телефонни разговори с ръководството на училището, получавате разрешение на вашето предложение – единият трактор за изтегли другия трактор до училищната работилница, където има инструменти и техника за поддръжка и ремонт на трактори.

ЗАДАЧА

На следващия ден, преподавателят по специалност „Механизация на селското стопанство“, ви събира и инициира дискусия за възможните причини, поради които, според вас, тракторът прегрява и след това не успява да запали.

След дискусията, преподавателят ви обяснява каква ще бъде вашата задача, при която  причините за повредата ще се търсят в охладителната, смазочната и горивна система на трактора.

Задачата на вашата екипна рабoта е  установяване на повредите на трактора, предлагане на решения и предписания за тяхното отстраняване.

Вие ще се разделите на три групи, по три ученика в група и всяка група ще има екипната задача да диагностицира и изготви предписания за ремонт на определената, за тази група, система на трактора.

Групите ще получите електронни устройства, като с помощта на ресурсите в интернет, ще бъдете улеснени в намирането на решение на проблема с училищния трактор.

Участниците от всяка една група ще преминат през следните стъпки в решаване на задачата:

  • ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ФАЗА.
  • ФАЗА НА АНАЛИЗА.
  • ФАЗА НА РЕШЕНИЯТА.

ПРОЦЕС

ВРЕМЕ  Е ДА ЗАПОЧВАМЕ!

Всяка група първоначално трябва да се запознае с устройството и работата на съответната система; с възможните повреди и причините за тяхното появяване; да открие повредата; да направи предписания, за нейното отстраняване и да изготви списък от необходимия инструментариум за изпълнението на ремонта

ГРУПА 1: ДИАГНОСТИЦИРАНЕ И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА ОХЛАДИТЕЛНАТА СИСТЕМА НА ТРАКТОРА

ГРУПА 2: ДИАГНОСТИЦИРАНЕ И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА СМАЗОЧНАТА СИСТЕМА НА ТРАКТОРА

ГРУПА 3: ДИАГНОСТИЦИРАНЕ И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА ГОРИВНАТА СИСТЕМА НА ТРАКТОРА

ДИАГНОСТИКА И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА ОХЛАДИТЕЛНАТА СИСТЕМАТА НА ТРАКТОРА

СТЪПКА 1 : ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ФАЗА НА ОХЛАДИТЕЛНАТА СИСТЕМА

По време на тази фаза, вие, учениците ще работите в учебен кабинет, в който всеки един от вас разполага с персонален компютър/лаптоп и интернет. Учителят по специалността, ще ви предостави ресурси, за изпълнение на тази стъпка, под формата на техническа информация, за да се запознаете с основните принципи на работа и често срещаните проблеми и провреди на изследваната от вас система на трактора. За основната информация ще ползвате линкове в интернет, материалите от които са предимно на английски език. Тази информация ще ви помогне да изпълнените и следващите две стъпки от задачата. Изследователската фаза е с продължителност два учебни часа.

Охладителна система е създадена да подсигури оптимална температура  на двигателя при работа. Неизправност в охладителната система води до неправилното и функциониране и повреда в двигателя. Замърсената повърхност на един радиатор, например увеличава температурата на охлаждащата течност и прегрява двигателя, а това може да повреди гарнитурите и уплътненията и да изкриви цилиндрова глава, както и да доведе до появата на пукнатини в охлаждащата риза на цилиндровия блок.

Фиг. 1.1 Изглед на охладителна система на трактор

Фиг. 1.2. Схема на охладителна система на трактор

    

Фиг.1. 3. Схема на охладителна система

1.Възможни неизправности на охладителната система:

  • Ниско ниво на охлаждаща течностили недостатъчно течност в системата.
  • Неизправен температурен датчик.
  • Неизправен указател на температурата.
  • Неизправности на тръбопроводитe- нарушена херметичност на закрепванията, механични повреди и замърсяване.
  • Неизправен термостат.
  • Повреда в центробежната или водна помпа, вследствие на износване, хлабини в ремъка или предавката, нарушена херметичност.
  • Повреда в управлението и задвижването на вентилаторкато: разхлабване на ремъка на механичната предавка, повредено термо-реле, повреден електромотор, ниско налягане на хидравликата при хидравлично задвижване и др.
  • Повреден или замърсен радиатор: протекъл радиатор, замърсена сърцевина на радиатора или замърсена външна повърхност.
  • Нарушена херметичност на клапана на капачка за радиатор.
  • Износване на уплътненията и гарнитурите на цилиндров блок и цилиндрова глава.
  • Пукнатини в охлаждащата риза на цилиндровия блок и цилиндровата глава.
  1. Причини за възникване на неизправности в охладителната система
  • Неправилно обслужване и експлоатация на трактора и използване на некачествен антифриз, а също и ненавременната му смяна.
  • Използване на некачествени резервни части и консумативи.
  • Износване на детайлите в процеса на експлоатация.
  • Некачествено техническо обслужване и ремонт на системата.
  • Значително замърсяване на охлаждащите повърхности.

След като сте се запознали с възможните повреди на охладителната система и причините за тяхното възникване вие можете да преминете към фазата на анализа

СТЪПКА 2: ФАЗА НА АНАЛИЗ

През следващите два учебни часа вашата група е в учебната работилница, както и при трактора, за да продължи своето изследване и анализ в реална обстановка, като извършите диагностични тесове на ОХЛАДИТЕЛНАТА СИТЕМА на двигателя, след това да анализирате резултатите и да идентифицирате причините за повредата.

Диагностични тестове: Извършете диагностични тестове, следвайки предоставените указания за охладителната ситема на двигателя на трактора. Учителят стои до вас, наблюдава вашата работа и в случай на нужда ви помага със съвет.

Първоначално се започва с външен оглед на машината за течове и видими повреди и несъответствия по двигателя и съставните му части. Трябва да се измери напрежението в датчиците за работната температура на охлаждащата течност на двигателя, както и за нормалната температурата на двигателното масло с Мултицет /Мултимер/. Замерва се и магнитният клапан на охлаждащата перка на радиатора. По този начин се установява дали датчиците са изправни. Температурата на течностите се показва от датчик на таблото/замерва се с топлинен датчик за температурата/. В хода на проверката, се проверяват и градуса на замръзване на охлаждащата течност с уред Рефрактометър.

Следят се и с уредите на таблото намиращи се в кабината. Използват се подходящите работни инструменти /гаечни ключове, гедории и други работни приспособления/. Проверява се нивото на охлаждащата течност – поглежда се нивото в разширителният съд на охладителната система, там има две линии за нивото-/Мax. и Min./ Правилното ниво на течността трябва да е на положение между двете линии /Max и Min/. При някои модели трактори, нивото на охлаждащата течност се проверява като се развие капачката с паро-въздушният клапан на водният радиатор и се поглежда какво е нивото на охлаждащата течност вътре в радиатора. Нивото трябва да е над серпентината.

Записване на резултатите: Запишете всички резултати от тестовете и ги сравнете с нормалните показатели и диапазони.

Анализ на причините: На базата на резултатите от тестовете, вие сте  направили следният анализ на възможните причини за повредата.

Oткрито е голямо количество растителни остатъци натрупани пред охлаждащият радиатор. Според учениците от тази група – силният вятър е натрупал тези остатъци пред радиатора и те са една от причините за прегряване на двигателя. Други причини биха могли да са свързани с проблеми  с охлаждащата течност, задвижващия ремък, темостатът, радиаторът, тръбопроводите и капачката на радиатора.

СТЪПКА 3: ФАЗА НА РЕШЕНИЕ

При изпълнението на Стъпка 3, вие учениците трябва да предложете решения за отстраняване на повредите, като се базирате на направения анализ, след което да подгответе списък с необходимите инструменти и части за ремонта. Фазата на решение е с продължителност два учебни часа.

При обмислянето на всички възможни решения за отстраняване на повредата, вие, учениците, обсъдихте и предложихте следното:

  • Открихме не добра предавка на задвижването на помпата като хлабина в задвижващияремък. Не е наложително да се сменя ремъка, а само да бъде обтегнат.
  • Замърсена външна повърхност на радиатора – трябва да се почисти и да се продуха с компресор.
  • Нарушена херметичност на клапана накапачката на радиатор. В този случай налягането в системата е ниско, а течността ще кипи дори при работа на празен ход. Изхвърля се течност в разширителния съд при спиране на двигателя. Наблюдава се голям разход на антифриз. За да се отстрани проблема капачката рябва да се смени.

СПИСЪК НА НЕОБХОДИМИТЕ ИНСТРУМЕНТИ И ЧАСТИ

 Основни инструменти 

  • Комплект гаечни ключове – подходящи размери за болтовете и гайките, свързани с охладителната система и задвижването на помпата.
  • Тресчотка и комплект накрайници – за бързо и лесно сваляне и затягане на крепежни елементи.
  • Динамометричен ключ – за прецизно затягане на болтовете, особено когато е необходимо да се постигне специфичен въртящ момент.
  • Клещи и отвертки – за работа със скоби, маркучи и други малки крепежни елементи на охладителната система.
  • Инструмент за обтягане на ремъци (ако има такъв на разположение) – помага за прецизно настройване на напрежението в ремъка.
  • Шублер или линеал – за измерване на хлабината в ремъка и настройка на правилната обтегнатост.
  • Ръчна помпа за пречистване – за премахване на въздух или замърсявания от охладителната система.

. Специализирани инструменти за работа с ремъци

 

  • Динамометричен ключ – за точно затягане на болтовете на обтегача, за да се предотврати прекомерно напрежение или недостатъчно затягане.
  • Манометър за ремък – измерва налягането или напрежението в ремъка след обтягане, за да се потвърди, че е правилно обтегнат.
  • Регулируема пружина за обтягане на ремък – за улесняване на настройката, като поддържа постоянно напрежение по време на процеса на регулиране

Оборудване и машини

  • Компресор за въздух – за продухване на охладителната система, за почистване на компоненти и премахване на прах.
  • Вакуум апарат за тестване на охладителната система – може да помогне за откриване на течове или въздушни джобове в системата.
  • Измервателен уред за напрежение на ремъци – за прецизно измерване на обтегнатостта на ремъка и настройване до правилното ниво.
  • Тестер за налягане на охладителната система – за тестване на налягането в системата и откриване на потенциални проблеми, които може да предизвикат прегряване.
  • Капацитетен контейнер за събиране на охлаждащата течност – за безопасно източване и съхранение на антифриз при работа по системата.

Допълнителни консумативи и оборудване за безопасност

 

  • Резервни ремъци – в случай че ремъкът е твърде износен и не може просто да се обтегне.
  • Маркучи и скоби за охлаждащата система – резервни части при нужда от подмяна.
  • Защитни ръкавици и очила – за безопасност при работа с охлаждаща течност и при боравене с ремъка.
  • Почистващи препарати – за премахване на отлагания и замърсявания от радиатора и другите компоненти на охладителната система.
  • Абсорбиращи кърпи – за почистване на разлята охлаждаща течност и поддържане на работното място чисто

РЕСУРСИ- ЛИНКОВЕ

  1. Охладителна система на двигател на трактор

https://www.kellradiatorservice.com/your-tractor-s-cooling-system-needs-attention-too/

https://www.youtube.com/watch?v=vRZu3-64yo0

https://www.youtube.com/watch?v=3XneH4sEmpE

https://www.platinumautoservice.com/coolant-system-flush

https://khetigaadi.com/blog/how-does-cooling-system-work-in-tractors/

  1. Чести повреди на охладителна система на трактор

https://www.fridayparts.com/blog/top-7-causes-of-tractor-cooling-system-overheating-failure?v=b&srsltid=AfmBOoobm7IswXXnbSpPGGcV6Tr9-3Wx5rbEAODab_7KQkEOg1XRsOWL

ДИАГНОСТИКА И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА СМАЗОЧНАТА СИСТЕМА НА ТРАКТОРА

СТЪПКА 1 : ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ФАЗА НА СМАЗОЧНАТА СИСТЕМА

По време на тази фаза, вие, учениците ще работите в учебен кабинет, в който всеки един от вас разполага с персонален компютър/лаптоп и интернет. Учителят ще ви предостави ресурси, за изпълнение на тази стъпка, под формата на техническа информация, за да се запознаете с основните принципи на работа и често срещаните проблеми и провреди на изследваната от вас система на трактора. За основната информация ще ползвате линкове в интернет, материалите от които са предимно на английски език. Тази информация ще ви помогне и за изпълнение на следващите две стъпки от задачата. Изследователската фаза е с продължителност два учебни часа.

Предназначението на смазочната система е да смазва триещите се части на двигателя, за да се намали триенето и да се забави износването в двигателя, а също така да охлажда използваното масло и да съхранява маслото на двигателя. Системата се състои от:

  • Маслена помпа с приемник;
  • Маслен филтър;
  • Отдушник
  • Маслен радиатор
  • Тръбопроводи

Фигура 2.1. Смазочна система на двигател

Фиг. 2.2. Работа на смазочната система

Фиг. 2.3. Смазочна система на дизелов двигател

    1. Неизправности в системата за смазване на двигателя

    Неизправностите, които могат да се появят в системата за смазване, са изключително малко, но последствията от тях предизвикват много сериозни повреди на трактора. Разграничават се следните неизправности на тази система:

    • Износване или повреда на маслената помпа, повреда на уплътнението на маслената помпа.
    • Запушен маслен филтър, лоша фиксация на масления филтър.
    • Неизправност на сензора за налягане на маслото. Заклинване на клапан под налягане, ниско ниво на масло.
    • Наличие на охлаждаща течност в маслото.

    Основните причини за тези неизправности са:

    • Нарушение на правилата за работа, неквалифицирана поддръжка и ремонт на смазочната система;
    • Достигнат краен срок за работа на системните елементи.

     

    Външни признаци за неизправност в системата за смазване са:

    • Ниско налягане на маслото, увеличен разход на масло.
    • Неизправности на системата за смазване. Сигналната лампа на таблото алармира за намалено налягане на маслото. Ако налягането на маслото се понижи, по-нататъшната работа с трактора задължително се преустановява.

    СТЪПКА 2: ФАЗА НА АНАЛИЗ

    През следващите два учебни часа вашата група е в учебната работилница, както и при трактора, за да продължи своето изследване и анализ в реална обстановка, като извършите диагностични тесове на СМАЗОЧНАТА СИСТЕМА   на двигателя, след това да анализирате резултатите и да идентифицирате причините за повредата.

    Диагностични тестове:

    1. Проверка на нивото на маслото при неработещ двигател – нивото е в допустимите граници
    2. Проверка на качеството на маслото- цвят , вискозитет и др.- отговарят на стандарта
    3. Проверка на течове по двигателя на трактора. Външните течове са придружени от появата на специфична миризма на антифриз, както и замърсявания под трактора и върху двигателя – липсват течове

    Записване на резултатите

    При извършените проверки учениците установихч , че смазочната система на двигателя на трактора е в изправност.

    Анализ на причините, които могат да доведат до повреда в смазочната система на трактора

    Ако е налице повишено налягане на маслото, причината е тази, че се използва масло с по-голям вискозитет, може да има замърсяване на тръбопроводите или запушване на радиатора.

    Ниско налягане на маслото може да се дължи на недостатъчно количество масло, износена или повредена маслена помпа, понижен вискозитет на маслото от неправилното му подбиране, попадане на вода или други вещества в маслото, както и увеличаване на хлабините между триещите се повърхности.

    Ускорено замърсяване на маслото е критерий за прекъснат маслен слой, запушен маслен филтър или блокирал предпазен клапан.

    Няма открити причини за повреда в смазочната система на трактора.

     

    СТЪПКА 3: ФАЗА НА РЕШЕНИЕ

    При изпълнението на Стъпка 3, учениците не предлагат решения за отстраняване на повредите, защото такива не са констатирани.

    Ресурси- линкове

https://www.youtube.com/watch?v=r9czQz5dx68

https://www.gulfoilltd.com/blog/how-does-the-engine-lubrication-system-work

ДИАГНОСТИКА И ПРЕДПИСАНИЯ ЗА РЕМОНТ НА ГОРИВНАТА СИСТЕМА НА ТРАКТОРА

СТЪПКА 1 : ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ФАЗА НА ГОРИВНАТА СИСТЕМА

По време на тази фаза, вие, учениците ще работите в учебен кабинет, в който всеки един от вас разполага с персонален компютър/лаптоп и интернет. Учителят ще ви предостави ресурси, за изпълнение на тази стъпка, под формата на техническа информация, за да се запознаете с основните принципи на работа и често срещаните проблеми и провреди на изследваната от вас система на трактора. За основната информация ще ползвате линкове в интернет, материалите от които са предимно на английски език. Тази информация ще ви помогне и за изпълнение на следващите две стъпки от задачата. Изследователската фаза е с продължителност два учебни часа.

  1. Повреди в горивната система на дизелов двигател

Повредите в горивната система включват неизправност при впръскване и неизправност на други конструктивни елементи на системата:

  • Най-сериозната неизправност е теч в системата, който освен икономически загуби създава заплаха за пожарната безопасност на трактора.
  • Намалена производителност на горивната помпа, запушен горивен филтър.
  • Запушване на тръбопровод за подаване на гориво.
  • Системни течове, вода в горивото.

Основната причина за тези неизправности е нарушение на правилата за работа на трактора.

Фиг. 3.1. Схема на дизелова горивна система.

СТЪПКА 2: ФАЗА НА АНАЛИЗ

През следващите два учебни часа вашата група е в учебната работилница, както и при трактора, за да продължи своето изследване и анализ в реална обстановка, като извършите диагностични тесове на ГОРИВНАТА СИСТЕМА на трактора, след това да анализирате резултатите и да идентифицирате причините за повредата.

Диагностични тестове:

Неизправността на горивната система може да бъде диагностицирана по външни признаци. Такива признаци са:

  • Прекъсвания в работата на двигателя и увеличен разход на гориво.
  • Наличието на миризма на дизелово гориво (нафта).
  • Петна от гориво – това показват теч в системата.
  • Трудности при стартиране на двигателя или изобщо не се стартира
  • Нестабилен празен ход на двигателя.
  • Намаляване на мощността на двигателя.
  • Неизправност на горивните впръсквачи

При работа на двигателя, горивната система се замърсява не само от твърди частици, но и от смоли и от съставните части на горивото. Впръскващите дюзи работят в условия на висока температура около 100-1200 С и високо налягане на впръскване – от /8 – 22 бара/ и те се явяват като най-уязвим елемент към замърсяване. Използването на некачествени горива влошава работата на двигателя и го натоварва. Замърсената дюза намалява производителността и впръскването в цилиндрите протича по неправилен начин – непълно изгаряне на горивото, увеличаване разхода на гориво и др. Работата на двигателя става неравномерна, двигателя губи мощност, неустойчива работа на празен ход, повишени емисии на изгорелите газове и др.

Диагностика на работата на инжекторните дюзи – След като бъде извършена диагностика, инжекторните дюзи е необходимо да бъдат демонтирани от двигателя и да бъдат поставени на стенд за горивна диагностика на дизелов двигател за да се провери тяхната работа, производителност и „разпрашаване“. При установяване на некачествена работа на дюзите, те се промиват със специален флуид във вана и с ултразвук. Почистващият флуид бомбардира почистваният елемент и откъсва /премахва/ замърсяванията. След това дюзите отново се поставят на диагностичният стенд, за да се направи проверка на работата им

Анализ на причините

Всички възможни, основни причини за повреда в горивната система на трактора, като некачествено гориво, продължителна работа на двигателя на празен ход, високи обороти на двигателя или при високи натоварвания, са отхвърлени от учениците, като причина за това, че двигателят на трактора не може да се запали.

Открит е слаб теч на гориво при една от тръбите за подаване на гориво с ниско налягане.

Групата ученици изследваща горивната система на трактора, стигна до заключението: Повредата в горивната система на трактора се дължи на силният удар на трактора в бетоновия елемент от поливна система на полето , при който се е получило разместване на горивопроводите за ниско налягане. В следствие на това разместване в горичната системата е постъпил въздух, който възпрепятства нормалното подаване на гориво към гориво-нагнетателната помпа /ГНП/ и гориво-подаващата помпа /ГПП/.

СТЪПКА 3: ФАЗА НА РЕШЕНИЕ

При изпълнението на Стъпка 3, вие учениците трябва да предложете решения за отстраняване на повредите, като се базирате на направения анализ, след което да подгответе списък с необходимите инструменти и части за ремонта. Разполагате с два учебни часа.

Решенията, които учениците предлагат да се вземат за отстраняване на повредата са следните:

  • Подмяна на горивопровода за ниско налягане с нов.
  • Обезвъздушаване на горивната система

СПИСЪК С НЕОБХОДИМИТЕ ИНСТРУМЕНТИ И ЧАСТИ ЗА РЕМОНТ

Основни инструменти

  1. Гаечни ключове (метрични и инчови) – за разхлабване и затягане на различни болтове и гайки по горивната система.
  2. Тресчотка и накрайници – удобен инструмент за работа в тесни места с различни по размер болтове.
  3. Отвертки – за отваряне на капаци и премахване на скоби.
  4. Компресор за въздух – за продухване на системата от замърсявания и поддържане на налягането, ако е необходимо.
  5. Маркучи и фитинги – за свързване към горивната система, когато се изпълнява обезвъздушаване.
  6. Манометър за налягане – за измерване на налягането в горивната система и осигуряване на правилното налягане по време на обезвъздушаването.
  7. Специализиран инструмент за обезвъздушаване (ако е наличен) – в зависимост от модела на трактора, може да е необходимо специфично оборудване за обезвъздушаване.

Машини и оборудване

  1. Дизелова помпа за налягане – за създаване на налягане в горивната система при обезвъздушаването.
  2. Вакуум помпа – при нужда от създаване на вакуум за премахване на въздуха от системата.
  3. Диагностична система за горивни системи – за проверка на състоянието на системата и наличие на грешки.
  4. Измервателен стенд за горивни помпи и инжектори – ако се налага допълнително тестване на компоненти от горивната система.
  5. Контейнер за гориво – за събиране на гориво при отстраняване на въздуха, ако се извършва източване на система.
  6. Работна маса с менгеме – за фиксиране на компоненти, ако се налага разглобяване и проверка.

Консумативи и безопасност

  1. Маркучи за гориво – резервни маркучи, ако се наложи подмяна.
  2. Филтър за гориво – нови филтри при нужда от смяна.
  3. Гумени ръкавици и защитни очила – за безопасност на оператора при работа с горивни системи.
  4. Абсорбиращи кърпи – за почистване на разлето гориво

 Ресурси- линкове

  1. „Обезвъздушаване на Горивна система“ – Джон Дийр  и др

https://www.youtube.com/shorts/3eEGMIv09nY

https://www.youtube.com/watch?v=cIkMtnd3LGQ

WEBQUEST РЕСУРСИ ЗА РЕМОНТ НА ТРАКТОРА

Теоритично и практически, през последните години, при разработването на WebQuest, ресурсите се разглеждат заедно с процесите, защото те са взаимообвързани. По- долу е представен обобщен списък на ресурсите. Това разширено описание ще помогне на учениците да се ориентират по-лесно в процеса на диагностика и ремонт на трактори, като същевременно ще им осигури необходимите ресурси и подкрепа.

  1. Статии и ръководства за ремонт на трактори: Подробни писмени инструкции и ръководства, които описват как да диагностицирате и отстранявате различни видове повреди.Част от тези материали са на хартиен носител на български и руски език, а друга част на електронен носител – БИБЛИОТЕКАТА НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО УЧИЛИЩЕ
  2. Видеоклипове с инструкции за ремонт: Видеоуроци, които показват стъпка по стъпка процесите на диагностика и ремонт. Те са полезни за визуално разбиране на методите и техниките. Те са изложени в линкове към текстовете на слайд ПРОЦЕС
  3. Диаграми и схеми на тракторите: Технически чертежи и схеми, които показват различните компоненти на трактора и тяхното взаимно разположение. Те са полезни за разбиране на структурата и функционирането на системите. Те са изложени в линкове към текстовете на слайд ПРОЦЕС
  4. Списък на необходимите инструменти и части – изложени са текстовете на слайд ПРОЦЕС

ОЦЕНЯВАНЕ

На следващия ден учителят организира рубрика за оценяване на изпълнената задача, в рамките на един час, в класната стая, като избира комбинирания подход. При този подход ще бъдат оценени както колективната работа и сътрудничество на всяка една от групите,така и индивидуалният принос на всеки ученик.

Учителят е разработил ясни и конкретни критерии за оценяване, които ще бъдат използвани от учениците. Имената на ученика извършил оценката се премахват и заменят с номера или кодове. Всеки ученик получава таблица с критериите за оценка. В оценителният лист ученикът може да си направи самооценка на работата – тази опция е препоръчителна, но не е задължителна.

След като всички работи са оценени от учениците, учителят може да организира класна дискусия за процеса на оценяване, където учениците да споделят своите наблюдения и да обсъдят какво са научили. Крайното решение за оценката на работата се извършва от учителя. Учителят преглежда оценките и обратната връзка, предоставена от учениците, за да се увери, че са обективни и отразяват зададените критерии. Учителят може също така да коригира някои оценки, ако счита, че са необосновано високи или ниски.

Критериите за оценка на всеки един ученик са следните

  • РАЗБИРАНЕ НА ЗАДАЧАТА
  • 4 точки – Ученикът демонстрира точно разбиране на задачата.
  • 3 точки – Ученикът разбира задачата, но използва ограничен брой источници на информация.
  • 2 точки – Ученикът включва материали, които не са пряко свързани с темата; използва се един източник. Събраната информация не се анализира или оценява.
  • 1 точка – Съдържанието на задачата е неразбираемо за ученика. Търсенате на информация в Интернет е трудно.

 

  • ЗНАНИЯ
  • 4 точки – Представяне на придобитите знания ясно, систематично и правилно. Използване на правилната и подходяща информация от различни високонадеждни източници с успешна адаптация към темата.
  • 3 точки – Представяне на голяма част от придобитите знания по време на работата ясно и разбираемо. Избиране на подходяща информация от надеждни източници.
  • 2 точки – Представяне на сравнително малка част придобити знания.
  • Избор на информация, от източници, които не са твърде ясни, и приагането и на част от нея към темата.
  • 1 точка – Избор на информация, която не е много уместна, от неясни източници.   Представени са недостатъчно знания, неясно без съществено знанчение

 

  • ТЕХНИЧЕСКИ РЕЧНИК
  • 4 точки – Технически речник, използван от ученика по примерен начин. Правилно разбиране на използваните специални термини.
  • 3 точки – Правилно използване на технически термини от ученика. Минимални грешки.
  • 2 точки – Използва технически речник по ограничен и често неадекватен начин. Чести грешки.
  • 1 точка- Неадекватно използване на технически термини, липса на специализиран речник или големи грешки

 

  • КРЕАТИВНОСТ И ОРГИНАЛНОСТ
  • 4 точки – Ученикът показва оригинално мислене и иновативен подход.
  • 3 точки – Стандартни идеи, които са подходящо представени.
  • 2 точки – Малко креативност, основно следване на утвърдени модели.
  • 1 точка – Липса на креативност, повторение на чужди идеи без оригинален принос.

 

  • СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАБОТА В ЕКИП
  • 4 точки – Ученикът активно сътрудничи и подпомага своите съученици.
  • 3 точки – Добро сътрудничество с минимални проблеми в комуникацията.
  • 2 точки – Ограничено сътрудничество, видими трудности в работата в екип.
  • 1 точки – Липса на сътрудничество, работата в екип е неефективна

 

  • ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
  • 4 точки – Ученикът показва оригинално мислене и иновативен подход за изготвяне на презентация на проекта. Участва в изготвянето на презентация
  • 3 точки – Ученикът има стандартни идеи, за изготвяне на презенация на проекта, които са подходящо представени. Участва в изготвянето на презентация
  • 2 точки – Ученикът е участвал само в разработването на структурата на презентацията.
  • 1 точка – Ученикът не е участвал в изготвяне на презентация на проекта.

 

ОЦЕНИТЕЛЕН ЛИСТ

Всеки оценителен лист носи двуцифрен номер – първата цифра е номерът на групата – от 1 до 3 , вторият номер е името на ученика – от 1 до 3.

Оценителен лист на ученик с код 1.1.

Критерии Ученик код

1.2

Точки

Ученик код

1.3

Точки

Ученик самоценка

Точки

Разбиране на задачата 3 4 4
Знания 2 4 4
Технически речник 3 3 3
Креативност и оригиналност 4 4 4
Сътрудничество и работа в екип 4 4 4
Популяризиране на резултатите 2 3 3
Общ резултат 18 22 22

Окончателни оценки на всеки един ученик

Група Първа група

 

Втора група

 

Трета група
Ученик код 1.1. 1.2. 1.3. 2.1. 2.2. 2.3. 3.1. 3.2. 3.3.
Оценка точки 18 20 22 20 20 14 16 22 20

Web Quest е готов за публикуване!

Заключение

Поздравления!

Вие свършихте страхотна работа. Благодарение на бързата ви мисъл и невероятната работа в екип, вие успешно открихте повредите в трактора и предожите решения за тяхното отстраняване. Това е ценен опит, който може да ви бъде полезен в бъдещи кариери или в реалния живот. Помислете какво сте научили и как можете да приложите тези умения в други ситуации

Преподавателският екип на професионалната гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ беше впечателен от от вашата работа и вашите интернет умения, както и от ползването на английски език. Това ще бъде положително отразено във вашите оценки.

В заключение ви молим да попълните предложената анкета. Нашият преподавателски екип, който ви придружаваше по време на вашето приключение, прекара страхотно време с вас, като съставиха този WebQuest специално за вас. За нас, преподавателите, това е един нов подход  за провеждане на обучение, бихме желали да ни дадете честното си мнение, като отговорите на въпросите от анкетата. Отговорите ви са напълно анонимни, така че не се въздържайте.

АНКЕТА

ВЪПРОС 1

Участието ми този Web Quest

* Хареса ми

* Ами да, това е училище

* Като цяло ме ми допадна

ВЪПРОС 2

Научих много от участието ми в този WebQuest

* Да

* Не мога да преценя

* Не

ВЪПРОС 3

Доволни ли сте от техническата литература и връзки, които сме ви подготвили за решаване на задачата?

* Да, беше полезно за познанията ми по английски

* Линковете бяха интересни, но ми отне много време да ги използвам, поради сложната техническа информация на английски език

* Беше ми трудно, защото информацията беше на английски

ВЪПРОС 4

Хареса ли ви да работите в група?

* Предпочитем да работя в група, вместо самостоятелно

* Да, добре е от време на време

* Предпочитам самостоятелната работа

ВЪПРОС 5

Дайте оценка от

1     – не ми хареса

до

5     – хареса ми

* Начлото

* Това, че имаше групова работа

* Вариантите на задачата

* Работата с компютър

* Търсенето на информация в интернет

* Интересно и забавно

ВЪПРОС 5

Искате ли да ни кажете своето мнение за обучението с помощта на WebQuest

Свободен текст

Страница на учителя

  1. СТРАНИЦА НА УЧИТЕЛЯ
    1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    Преглед

    • Резюме: Тази уеб мисия е предназначена за ученици от техническа гимназия, които ще се научат да диагностицират и ремонтират трактори на полето. Целева аудитория: Ученици от 10-12 клас. Продължителност: 10 учебни часа, разпределени по 2 часа на ден.

    Стандарти на учебната програма

    • Цели: Осигуряване на практически умения за диагностика и ремонт на механични и електрически системи на трактори.Съответствие: Отговаря на стандартите за техническо образование.

    Насоки за подготовка

    • Необходими материали: Персонални компютри, лаптпи и телефони с интернет достъп, съоръжения и инструменти за ремонт. Предварителни знания: Основни познания по механика.

    Съвети за внедряване

    • Представяне: Представете WebQuest на учениците, обяснете целите и процеса. Диференциация: Приспособете задачите според нуждите на учениците.

    Рубрики за оценка

    • Критерии: Точност на диагнозата, целесъобразност на решенията, качество на обосновката. Оценка: Подробна рубрика за оценяване на работата на учениците.

    Ресурси

    • Допълнителни ресурси: Статии, видеоклипове, ръководства за учители.

    Рефлексия

    • Обратна връзка: Механизъм за предоставяне на обратна връзка за уеб мисията.

    Информация за контакт

    • Поддръжка: Контакти с учители за допълнителна помощ.
    1. РАБОТА С WEB QUEST

    В Страницта на учителя, която е пред вас, сме се опитали да ви предадем удоволстовието и нашия дух, когато приложихме трази нова педагогическа WebQuest практика за обучения по предмет, от учебната програма  на земеделските училища в България. WebQuest стават все по примамливи и популярни, но за да бъдат пример за качествено средство за обучение, те трябва да бъдат правилно проектирани и да внедряват най-добрите педагогически практики. WebQuest не може да бъдат използвани по подходящ начин, ако ресурсите се зареждат от учителя и след това се разпространяват до учениците да четат, анализират, синтезират и оценяват. Без активно ангажиране на ученика в процеса базиран на запитване /Inquiry-Based Process/, ученето, дейността, вече не е WebQuest.

    Мрежата предлага много и разнообразни WebQuest за средното образование на учениците, но за съжаление такива, свързани само с общообразователните дисциплини – математика, физика, химия и пр. Нашата информация, както и публикациите на учители от професионални училища в Европа, Япония и САЩ показват, че липсват готови WebQuest, свързани със задължителните  учебни програми от конкретно професионално обучение. Малки изключения правят някои професии като строителство, приложна информатика и др. Затова, при разработването на WebQuest- Ремонт на трактор, ние въведохме много повече информация и текстове, които биха били в помощ на вас, нашите колеги- преподаватели, за да приложите този обучителен подход, възможно по-лесно.

    На сайта https://vetwebquest.com/ вие можете да намерите създаденото от екипа по проекта Ръководство за разработване на WebQuest, както и за използване на вече създадени такива.

     

    1. НАШИТЕ СЪВЕТИ КЪМ ВАС

     

    Организация на WebQuest

    • При представянето на проекта в класната стая, не забравяйте, че целта на въведението е както да подготви, така и да привлече вниманието на учениците
    • За нас, това беше първият WebQuest и затова подбрахме ученици за участие в проекта по следните критерии – да участват по желание и да показват интерес, към това което ще изпълняват; да са с добър успех по техническите дисциплините; да са с познания по английски език , да използват свободно интернет.
    • В бъдещи проекти, няма да правим избор на участници по критерии, а всички ученици от класа ще участват в такава програма.
    • Групирайте и разпределете ролите между учениците, така, че да се получи накакъв баланс в групата на знанията и възможностите им. Обяснете им ясно ролята, която ще изпълнават за решаване на задачата, както и ползата им от участието в този проект.
    • Необходимо ни беше много време за фазата на създаване на задачата- каква да бъде тя, за да е изпълнима от учениците ни с желание и интерес. Това не е проблем за дисциплините от средния гимназиален клас на обучение- но е трудно да откриете готов WebQuest, свързан с механизация на селското стопанство. От процеса на работа с учениците по време на тестването на готовия Web Quest, както и от резултатите от анкетата, оставаме с впечатлението, че в по-голямата си част сме постигнали целта, йкоято си бяхме поставили.
    • Учителският екип трябва да познава практиката в класната стая, способностите и знанията на учениците си и възможностите им за използване на технологични инструменти и интернет ртесурси

    Препятствия при работа с WebQuest

    Те са свързани основно с управлението на учебния процес на учениците и с използването на интернет ресурсите.

    • Достъп до интернет

    Най-голямата пречка, която се очертава е достъпът до технологии е зависимостта от вида на уеб достъпа / трябва да е бърз достъп до интернет/, както и броят на персоналните компютри, с който училището разполага, както и лице отговарящо за поддържката им в работен режим.

    • Компютърни умения

    Учители, ученици, фасилитатори, ментори и всички, които ще провеждат обучения по метода на WebQuest, трябва да могат да сърфират в мрежата (www). Трябва да знаят как да използват търсачки за информация, например Google; как да направят html документ с текстообработваща програма или редактор на уеб страници и др. Необходими са знания по основни дигитална компетентност. Препоръчително е преподавателите да са преминали обучения минимално по основното ниво на Европейска рамка за дигитална компетентност DigComp 2.1

    • Владеене на английски език

    Повечето проекти и ресурси на WebQuest са написани на английски език. Следователно владеенето на английски език би било от голяма полза. Въпреки това, тъй като тази стратегия за обучение се разпространи по целия свят, има редица ресурси на различни други езици: испански, италиански, фински, румънски, полски. Съвременните ИТ технологии предлагат преводи, в процеса на използване на метода WebQuest, но владеенето на английски език, дори на по-ниско ниво е препоръчително.

    Моделът на WebQuest е с голям потенциал за учителите и преподавателите. Той е доказан, гъвкав модел, който позволява разнообразие и сътрудничество, структура и въображение. WebQuest представлява един от многото начини, по които трябва да преосмислим обучението и процеса на подготовка на учители, ако искаме да подготвим преподавателите да посрещнат предизвикателствата на богатите на технологии класни стаи, които ще характеризират образованието в близко бъдеще

    ЖЕЛАЕМ ВИ УСПЕХ!

Учебна програма

  1. УЧЕБНА ПРОГРАМА

    WebQuest

    1. WebQuest като средство за прилагане на ИКТ и ефективно използване на интернет в образованието;
    2. Когнитивни характеристики на добрия WebQuest
    3. Процедура за изграждане на основните елементи на Web Quest:
    • – Въведение ориентира учениците и привлича техния интерес.
    • – Задачата описва крайния продукт на дейността.
    • – Процесът обяснява стратегиите, които учителите трябва да използват, за да изпълнят задачата.
    • – Ресурсите са уебсайтовете, които учителите ще използват, за да изпълнят задачата.
    • – Оценяването измерва резултатите от дейността.
    • – Заключението обобщава дейността и насърчава учителите да обмислят нейния процес и резултати..
    1. Програмата за обучение с готови, вече разработени Web Quests включва следното:
    • представяне на модела на Web Quest на отборите
    • организиране на отбори за съвместна работа
    • извършване на търсенето на ресурси в мрежата
    • развитие на структурата на сайта;
    • създаване на материали за сайта;
    • формулиране на изводи и приложения
    • доклад, презентация на Power Point

    Учебните материали и инструментариума за тях ще бъдат разработени на база „WebQuest ръководство за уроци в класната стая“ /продукт от дейност втора/ и инструментариум. Всяка партньорска организация може да разшири съдържанието на учебните програми и да експериментира с допълнителен инструментариум, съобразно решенията  и опита на преподавателя.

    КРАТКОСРОЧНА УЧЕБНА ПРОГРАМА

    „ WebQuest “

    СТРУКТУРА

    ОСНОВНАТА ЦЕЛ на обучението е подпомагане на преподавателите в професионалните гимназии, да използват, разработват и разпространяват един нов педагогически подход в преподаването, за проектиране и комбиниране на теоретични и технологични знания – това е моделът на WebQuest – базиран на запитване /Inquiry-Based Process/.

    ОЧАКВАНИТЕ РЕЗУЛТАТИ от обучението са:

    • Обучени учители да разработват WebQuests, както и да използват от интернет готови WebQuests.
    • Обучението е основа и предпоставка за допълване на пасивния и активен модел на обучение с  въвеждане на интерактивния модел на обучение.
    • Обучението на преподавателите, формира нови компетенции в тях и възможност за реализация на творческия им потенциал.
    • Обучените и добре подготвени преподаватели, са в състояние да организират обучението интересно и привлекателно, като същевременно формират дигиталните компетенции на учащите се.
    • Обучението в уеб търсене е удобна форма на работа за засилване на образователните дейности и повишаване на интереса към даден предмет.
    • Обучението показва на преподавателите как могат да използват Web Quests просто като лингвистичен инструмент, но и как могат да бъдат и интердисциплинарни, позволявайки преминаване към други отдели и предметни области на образованието
    • Обученията ще помогнат на преподавателите да насърчават във учениците умения за критично мислене, включително: сравняване, класифициране, индуциране, извеждане, анализиране на грешки, конструиране на подкрепа, абстракция, анализиране на перспективи и т.н. за да се реши поставената учебна задача.

     ЗАДАЧИ НА ОБУЧЕНИЕТО 

    Задачите на обучението са следните:

    1. Усвояване на практически умения за разработване на WebQuests, както и използванто в учебните програми на такива вече готови.
    2. Насърчаване на адаптивността, създаване на автентични, приложими, подходящи обучителни задачи от реалния свят.
    3. Поздобряване на лингвистичните знания на учениците.
    4. Преподаване с интерактивни методи на обучение, ползване на интернет приложения за подобряване на дигиталните умения на учениците.

    ТЕМАТИЧНО СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНИЯ МАТЕРИАЛ

    Тематичното съдържание на обучението включва:

    • Разработване на WebQuest,
    • Провеждане на обучение с готови WebQuests

    ОРГАНИЗАЦИЯ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО

    При дистанционно обучение- Всеки преподавател, който ще бъде обучаван трябва да има достъп до копмютър, да ползва приложението ZOOM и да разполага с копие от WebQuest Ръководство. За обучение по краткосрочната учебна програма „WebQuest” този вид организация е за предпочитане.

    При присъствено обучение – Учебен кабинет или компютърна зала, в която всеки преподавател да има достъп до компютър. Компютрите трябва да са съвременни и с достатъчно добри характеристики за работа с учебни програми, бази данни, графични приложения и други приложения, свързани с ИТ. Версия на операционна система – минимално- Windows 10. Да има интернет свързаност, Wi-Fi или кабелна мрежа и всички компютри трябва да имат достъп до интернет за търсене на информация, достъп до облачни технологии и работа в различни онлайн платформи. Бързата и стабилна интернет връзка е от ключово значение, особено ако се използват облачни услуги или видеоконферентни системи. Желателно е в учебния кабинет за има принтер (цветен или черно-бял) и скенер за разпечатване и дигитализация на документи и проекти.

    Препоръчителен график за провеждане на обученията по учебната програма:

    Първи ден –  3 часа дистанционно обучение за разработване на WebQuest

    Втори ден –  3 часа дистанционно обучение за работа с готови, вече разработени WebQuests

    Препоръчително време за провеждане на обучението – от 01 ноември 2024г до10 декември 2024г.

     

     УЧЕБЕН ПЛАН

     “РАЗРАБОТВАНЕ НА WEBQUEST

     

    Брои учебни часове 3
    От които:
    Теория 3
    Форма на обучение Он-лайн , Присъствено
    Организационна форма Обучителен курс
    Минимално входящо образователно равнище Бакълавър

    Магистър

    СПЕЦИФИЧНА ПРОФЕСИОНАЛНА ПОДГОТОВКА Учебни часове,
    1 WebQuest като средство за внедряване на ИКТ и ефективно използване на Интернет в образованието 0,5
    2 Процедура за изграждане на основните елементи на Web Quest 2,5
    Общо 3

     

     

    УЧЕБНА ПРОГРАМА 

    „РАЗРАБОТВАНЕ НА WEBQUEST

     

    НАИМЕНОВАНИЕ НА УЧЕБНИТЕ ПРЕДМЕТИ И ТЕМИ Учебни часове
     час
    1. WebQuest като средство за внедряване на ИКТ и ефективно използване на интернет в образованието 0,5
    1.1 Какво представлява WebQuest?
    1.2 Защо си струва да създавате проекти на WebQuest?
    2. Процедура за изграждане на основните елементи 2.5
    2.1 Въведението ориентира учениците и привлича интереса им
    2.2 Задачата описва крайния продукт на дейността
    2.3 Процесът обяснява стратегиите, които учителите трябва да използват, за да изпълнят задачата
    2.4 Ресурсите са уеб сайтовете, които учителите ще използват, за да изпълнят задачата
    2.5 Оценката измерва резултатите от дейността
    2.6 Заключението обобщава дейността и насърчава учителите да разсъждават върху процеса и резултатите от нея

     

    УЧЕБЕН ПЛАН

    “ОБУЧЕНИЕ ЗА РАБОТА С ГОТОВ WEB QUEST“

     

    Брои учебни часове 3
    От които:
    Теория 3
    Форма на обучение Он-лайн , Присъствено
    Организационна форма Обучителен курс
    Минимално входящо образователно равнище Бакълавър

    Магистър

    СПЕЦИФИЧНА ПРОФЕСИОНАЛНА ПОДГОТОВКА Учебни часове,
    1 Учителска страница 1,5
    2 Процедура за обучение за използване на готови  Web Quest 1,5
    Общо 3

     

     

    УЧЕБНА ПРОГРАМА

     “ОБУЧЕНИЕ ЗА РАБОТА С ГОТОВ WEB QUEST“

      

    НАИМЕНОВАНИЕ НА УЧЕБНИТЕ ПРЕДМЕТИ И ТЕМИ Учебни часове
     час
    1. Учителска страница 1,5
    1.1 Избор на Web Quest
    1.2 Оценка на съдържанието на избрания Web Quest
    1.3 Образователни цели и качество на ресурса
    1.4. Адаптиране на учебната програма – по желание
    1.5. Техническа подготовка . Съвети  за учителите
    2. Процедура за обучение за използване на готови  Web Quest 1.5
    2.1 Представяне на Тема и Задача пред участниците. Възможност за актуализация
    2.2 Техническа подготовка – създаване на групи, разпределяне на роли
    2.3 Оценка на предложените ресурси – актуализация и добавяне на нови
    2.4 Оценка на резултатите. Рефлексия и самооценка
    2.5 Преодоляване на трудности и възможни препятствия
    2.6 Споделяне с колеги от други училища.